EN
نقشه سایت
پست الکترونیک
۱۳۹۷ سه شنبه ۱ خرداد
برگزاري كنفرانس هپاتيت بيرجند(BHC1) چهارمين روز كنفرانس بين المللي هپاتيت تهران
برگزاري كنفرانس هپاتيت بيرجند(BHC1) چهارمين روز كنفرانس بين المللي هپاتيت تهران برگزاري كنفرانس هپاتيت بيرجند(BHC1) چهارمين روز كنفرانس بين المللي هپاتيت تهران
نا به گزارش روابط عمومي دانشگاه، چهارمين روز كنفرانس بين المللي هپاتيت تهران با حضور مهمانان داخلي و خارجي در روز يكشنبه 96/06/19 در سالن شهيد دكتر رحيمي دانشگاه برگزار شد. رئيس دانشگاه با اعلام اينكه46 مقاله اين كنفرانس به شكل پوستر ارائه مي شود، محورهاي اين همايش را هپاتيت هاي ويروسي، خود ايمن و كبد چرب ذكر كرد وگفت: 14 سخنران در اين كنفرانس شركت كرده اند كه 5 نفر آنان خارجي و 9 نفر داخلي هستند.
 دكتر كاظم قائمي تأكيد كرد كه دانشگاه علوم پزشكي بيرجند اولين مركزي بوده كه توانسته هپاتيت C  را در بيماري هموفيلي ريشه كن كند و به سبب اين تلاش ها و پيگيري هاي «دكتر ضيائي» ميزباني چهارمين و آخرين روز كنفرانس بين المللي هپاتيت به استان واگذار شد.
به گفتۀ وي ارتقاء سطح علمي اساتيد و دانشجويان و ارائه توانمندي هاي علمي دانشگاه و نيز معرفي ظرفيت هاي گردشگري استان از اهداف اين همايش مي باشد.
رئيس همايش هپاتيت بيرجند خاطر نشان كرد كه خراسان جنوبي ظرفيت هاي بالايي در تمام زمينه ها دارد و هيچ كمبودي از ديگر استان ها ندارد و فقط نياز به كمي تبليغات و اعتماد به نفس دارد و با تكميل بيمارستان رازي در بخش توريسم درماني هم فعال تر خواهيم شد.
دكترقائمي بيان كرد كه به دنبال آن هستيم كه با اساتيد فارسي زبان خارجي هم تفاهم نامه هايي را در زمينه دستاوردها و پيشگيري از هپاتيت داشته باشيم.
رئيس مركز تحقيقات بيماري هاي عفوني دانشگاه نيز با بيان اينكه اين كنفرانس در قالب چهارمين روز كنفرانس تهران مي باشد كه هفتمين دوره آن مي باشد، اظهار كرد كه به لطف شبكه هپاتيت و دكتر علويان دانشگاه علوم پزشكي بيرجند در اين كنفرانس ميزبان مهمانان خارجي و داخلي مي باشد. 
دكتر مسعود ضيائي بيان كرد كه در اين كنفرانس 5 مهمان خارجي از آمريكا، كانادا، فرانسه و تركيه آمده اند و چند مهمان داخلي كشور از بقيه الله و تهران و مشهد داريم.
وي اضافه كرد كه علاوه بر سخنراني ها 2  كارگاه چگونگي نگارش مقاله و آناليز داده ها هم برگزار مي شود.
به گفتۀ وي هدف اين همايش حذف هپاتيت C تا سال 1410 و بعد از آن ريشه كن كردن هياتيت B است و  در اين راستا داروهاي مؤثر با قيمت هاي مناسب تهيه شده اند كه خيلي از شركت ها با حمايت بيمه ها آن ها را رايگان در اختيار بيماران قرار مي دهند.
دبير علمي اين همايش با تأكيد بر اينكه افراد ناقل اين بيماري تا دچار عوارض نشوند از وجود آن مطلع نمي شوند، گفت: افرادي كه در گروه خطر قرار دارند از قبيل افرادي كه تا قبل از سال 75 دريافت خون داشته اند، چون تا قبل از اين سال خون ها براي بيماري هپاتيت آزمايش نمي شده است و همچنين كساني كه در جبهه جنگ و مرزها خدمت كرده اند و آسيب ديده اند، آزمايش هپاتيت را بدهند. دكترضيائي تصريح كرد: همچنين افرادي كه سابقه زندان و سابقه اين بيماري در خانواده را دارند، رفتارهاي پرخطر داشته اند، معتادان تزريقي و افراد داراي تاتو و خالكوبي، حتما آزمايش هپاتيت را انجام بدهند.
 به گفتۀ وي اين سمينار به صورت «وبينار» هم برگزار مي شود كه 18 استان كشور و 7 كشور خارجي در آن  شركت كرده اند و اكنون بالغ بر 300 نفر آنلاين از اين كنفرانس بهره مي برند.
 
دكتر چيهان يوردايدين از تركيه هم در اين مراسم عنوان كرد كه هپاتيت B يك مشكل جهاني است كه به دليل عوارض آن مهم مي باشد و بايد زود تشخيص و درمان شود. 
وي تأكيد كرد:  مهمترين نكته اين است كه كه اين بيمارن چون بي علامت هستند به موقع به پزشك مراجعه نمي كنند و بيشتر بيمارها به خاطر يك غربالگري ساده آمده اند و مشخص شده است كه هپاتيت دارند و يا در خانواده آنان اين بيماري وجود داشته است.
به گفتۀ وي به همين دليل مهمترين راه كه مي توانيم از اين بيماري پيشگيري و از عوارض آن جلوگيري كنيم غربالگري مي باشد و بعد از تشخيص چگونگي درمان آن را مشخص كنيم.
اين سخنران خارجي اظهار كرد كه در ايران تنها راه مقابله و پيشگيري از اين بيماري غربالگري، واكسيناسيون در رده هاي سني مختلف و درمان رايگان يا با هزينه كم مي باشد. «يوردايدين» تصريح كرد كه در دنيا 3 هزار ميليون نفر اين بيماري را دارند كه در چين و آفريقا بيشتر است ولي در ايران آمار آن به طور كلي كمتر مي باشد.
دكتر پاسكال پينئو از فرانسه نيز با بيان اينكه در كنفرانس هاي زيادي شركت كرده است، اظهار كرد كه چنين كنفرانسي با اين انگيزه براي اطلاع رساني تاكنون نديده است و از مردم و مسئولان براي برگزاري چنين مراسمي قدرداني كرد و پيشنهاد كرد كه در تمام كشورها به ويژه در كشورهاي همسايه ايران و مركز آسيا هم اين گونه سمينارها برگزار شود.
وي درباره مراكز ديدني استان هم عنوان كرد كه از قلعه بيرجند و كوير سه قلعه ديدن كرده اند و مورد استقبال مردم خونگرم خراسان جنوبي قرار گرفته اند و از ديدن اين جاذبه ها شگفت زده شده اند. و در پايان از پرفسور علويان و ضيائي براي برگزاري اين همايش تشكر كرد.
دكتر بهزاد يگانه از كانادا هم با بيان اينكه هپاتيت جزو بيماري هاي عفوني است كه موجب مرگ و ميرهاي زيادي مي شود، عنوان كرد كه اين بيماري سرطان كبد را به دنبال دارد و خوشبختانه همكاري جهاني شده است تا آن را كنترل كنند و از بين ببرند و خوشبختانه اين كمپين در ايران هم شروع شده است و موفقيت آميز بوده است. 
وي بيان كرد كه خوشبختانه با تدبيرهايي كه انجام شده و با توجه به اينكه مسافران زيادي به مناطق همسايه دارند، ايران در خاورميانه كمترين مبتلايان را دارد و اين به برنامه ريزي هاي قبلي كه داشته اند برمي گردد.
 دكتر شاهين مرآت، استاد تمام بيماري هاي گوارشي و كبد دانشگاه علوم پزشكي تهران هم در گفت و گو با خبرنگاران اظهار كرد: غربالگري هايي مخصوص گروه خطر انجام مي شود و قراردادي با وزارت بهداشت بسته ايم كه در آن دانشگاه تهران براي طرح اوليه دو زندان را انتخاب كرده و آزمايش و تشخيص و درمان آنان را برعهده گرفته است. 
وي پيشنهاد كرد كه براي كمتر شدن هزينه هاي آزمايش هم ما با آزمايشگاهي قرارداد بسته ايم كه بيماران را به آنجا منتقل مي كنيم و آنان نيز هزينه هاي كمتري از ما مي گيرند و اين به نفع بيماران مي باشد و در استان هاي ديگر هم دانشگاه هاي علوم پزشكي مي توانند اين كار را انجام دهند.
به گفتۀ وي با وضع اكنون جامعه ما مي توانيم تا سال مشخص شده اگر شرايط تغييري نداشته باشد، اين بيماري را ريشه كن كنيم.
 
دكتر سيد محمد جزايري، دانشيار ويروس شناسي دانشگاه علوم پزشكي تهران نيز با بيان اينكه بيماري هپاتيت C در گذشته خيلي دارو و واكسن مؤثري نداشت، عنوان كرد: ولي خوشبختانه اين مشكل حل شد و اكنون داروهايي در دااخل كشور توليد مي شوند كه مستقيم در چرخه ويروس تأثير مي گذارند. 
وي ادامه داد: و اكنون قصد بر اين است كه تا حدود 13 سال آينده اين بيماري كاملا ريشه كن شود. به گفتۀ وي در هپاتيت B اين مسئله كمي بغرنج تر است، هرچند واكسن دارد ولي دارويي مؤثر خاصي ندارند با ذاينكه در برخي موارد تا تا 98 درصد هم درمان داشته است ولي با توجه به تعداد زياد بيماران و ندشتن علائم تنها باا آزمايش مشخص مي شود كه در برخي موراد ديگر خيلي دير شده است.
 اين سخنران داخلي سمينار با اشاره به اينكه حدود 2 ميليون و 500 نفر حامل هپاتيت B مزمن در ايران وجود دارند، افزود: ولي براي ريشه كن كردن كامل آن بايد حدود يك نسل و چندين دهه بگذرد ولي براي هپاتيت C تا حدود 13 سال ديگر از بين خواهد رفت.

در اين كنفرانس از زحمات و تلاش هاي چندين ساله دكتر مسعود ضيايي در حوزه درمان بيماري هاي عفوني به ويژه ريشه كن كردن بيماري هپاتيتC  در بيماران هموفيلي استان تقدير شد

منبع: مركز تحقيقات هپاتيت تعداد بازدید: 23 تاریخ درج: 1394/07/29
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
خراسان جنوبی- بیرجند  - خیابان آیت الله غفاری- دانشگاه علوم پزشکی بیرجند- ساختمان مراکز تحقیقاتی
تلفن: 32381252-056     دورنگار:    کدپستی:9717853577   Email:infectious.diseases@bums.ac.ir
ورود اعضا
بستن
Powered by DorsaPortal